Informacje ogrodowe


Dofinansowanie instalacji deszczowych

Szanowni Państwo, Drodzy Działkowcy!
Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku Biuro Ochrony Środowiska M.St. Warszawy będzie przyjmowało wnioski na dofinansowanie zakupu zbiorników na deszczówkę.
Dofinansowanie wynosi 4000 zł. i pokrywa 80 % wartości inwestycji.

Jak uzyskać dofinansowanie ? Kompletne informacje znajdziecie Państwo pod linkiem poniżej:
Szczegółowe informacje " Dotacje dla mieszkańców na budowę urządzeń do zatrzymania wód opadowych i roztopowych"

W załączniku przesyłam wzór wstępnie wypełnionego wniosku dla działkowców naszego ogrodu oraz czysty wniosek do wypełnienia.
Po zapoznaniu się z informacjami z powyższego odnośnika, osoby zainteresowane mogą wydrukować załączony wniosek i złożyć samodzielnie z umową dzierżawy działkowej w Biurze Ochrony Środowiska m.st.Warszawy LUB do 29 sierpnia br. złożyć wypełniony wniosek do zarządu ROD Augustówka I.
Jeśli wybierzecie Państwo pośrednictwo zarządu, ww. dokumenty można złożyć na najbliższym dyżurze w dniu 29 sierpnia ( w godzinach 17:30 - 19:30 w biurze zarządu - 11 aleja.) LUB wrzucić dokumenty ( wniosek + kopię umowy dzierżawy działkowej lub uchwały), w zamkniętej kopercie do jednej z dwóch skrzynek pocztowych (jedna znajduje się przy bramie od Augustówki, przy ścianie Domu Działkowca druga na drzwiach biura zarządu w 11 alei).
Zarząd wystawi zaświadczenie do prawa dzierżawy działki, który dołączy do wniosku i przekaże do Biura Ochrony Środowiska m.st.Warszawy.

Z wyrazami szacunku
Rafał Szcześniak
Wiceprezes
ROD Augustówka I                            
................................................ artykuł z dnia 15.08.2022r.
.

Gromadzenie śmieci

UWAGA !!! Obserwując przez dwa miesiące sposób korzystania z pojemników na odpady zielone Zarząd stwierdza, żeistnieje ryzyko znacznego przekroczenia kosztów wywozu odpadów zielonych a co za tym idzie konieczność ograniczenia bądź wstrzymania usługi.
Proszę pamiętać, że w sezonie jesiennym powstaje olbrzymia ilość liści, które również trzeba będzie gromadzić i mieć na to środki finansowe.
W związku z tym działkowcy, którzy umieszczją odpady zielone w nadmiarze będą obciążani częściowymi kosztami wywozu. Usuwając roślinność z działki w dużej ilości działkowcy zobowiązani są do indywidualnego organizowania odbioru odpadów by nie robić tego na koszt innych działkowców.

GOSPODARKA ŚMIECIAMI w 2022r

    Drodzy działkowcy
- Wychodząc naprzeciw potrzebom działkowców w kwestii pozbywania się odpadów zielonych nie tylko przy wykonywaniu wiosennych prac porządkowych ale również w całym sezonie działkowym, Zarząd będzie odbierać odpady zielone a w tym skoszoną trawę, której olbrzymie ilości były w poprzednich latach wytwarzane i umieszczne do odpadów zmieszanych i wokół altany.
W tym celu będzie podstawiony kontener do którego należy umieszczać wyłącznie odpady zielone, w sposób uporządkowany.
Podczas dużych prac porządkowych na działce, wycince drzew i krzewów, gdzie powstają odpady w ilości ponad przeciętną miarę, należy zapewnić odbiór śmieci we własnym zakresie !!!
Przypominamy, że istnieje możliwość wypożyczenia rozdrabniarki do drobnych gałęzi powstałych po prześwietlaniu drzew.


Pamiętajmy, że do pojemników na odpady zielone nie wyrzucamy innych odpadów, staramy umieszczać je w sposób uporządkowany aby zajmowały jak najmniejszą objętość.
Cennymi wskazówkami dla zarządu będą Państwa uwagi, sugestie pomysły dotyczące gospodrowania odpadami w ROD, które mogą mieć wpływ na ład i porządek w miejscu gromadzenia śmieci. Drodzy Państwo, nieustannie przypominamy również o tym, aby NIE MIESZAĆ ODPADÓW - PLASTIKU, SZKŁA i PAPIERU, aby zgniatać opakowania plastikowe i kartonowe zmniejszając ich objętość.
Gabaryty (tj. w szczególności elementy z rozbiórek, meble i ich części, meble ogrodowe, gruz itp. prosimy wywozić na PSZOK, który znajduje się zaledwie 1,5 km od działek. Informujemy przy tym, że unowocześniony system monitoringu będzie pozwalał na niezwłoczne i precyzyjne ustalenie tych działkowców, którzy nagminnie naruszają porządek ogrodowy nie przestrzegając zasad, co może przełożyć się na wyciągnięcie konsekwencji.

Koszty wywozu śmieci w 2021r

    Z roku na rok obserwujemy coraz większą produkcję odpadów tych bytowych jak też zielonych. Obserwujemy również brak poszanowania dla zasad segregowania śmieci i brak świadomości, że odpady niesegregowane kosztują drożej.
   Wyrzucane worki ze śmieciammi często zawierają wymieszane odpady jak szkło, opakowania po fastfoodach, butelki plastikowe i odpady zielone w jednym. Innym razem worki z trawą lądują do odpadów zmieszanych lub plastików.
   Jak zatem zakwalifikować odpady znajdujące się w worku? Na dobrą sprawę nie można go umieścić w żadnym pojemniku.    Takie postępowanie generuje potrzebę wykonywania dodatkowej pracy, której koszty są proporcjonalne do uchybień działkowców w sposobie gromadzenia śmieci.
   Prosimy zatem o stosowanie się do ogólnych zasad gromadzenia i segregowania śmieci pamiętając jednocześnie, że koszoną trawę można wyrzucać do kontenera na zielone
Dodać w tym miejscu należy, że ilość odbieranych kontenerów jest ograniczona do możliwego minimum na skutek olbrzymiego systematycznego wysiłku jaki wkładany jest w ugniatanie zawartości.
Istotne jest również to, że z altany śmietnikowej oraz podstawianych kontenerów korzystają również nasi sąsiedzi tj. ROD "Mazowsze" oraz ROD "Zgoda", którzy maja swój udział w pokrywaniu kosztów w ustalonej porozumieniem wysokości.
.

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła i spalania paliw
do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Szanowni działkowcy, Jednostka krajowa PZD, zamieszcza komunikat w sprawie obowiązku zgłaszania źródeł ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)
    Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do 1 MW dotyczy wszystkich właścicieli lub zarządców budynków lub lokali posiadających takie instalacje.     Dotyczy więc zarówno budynków/ lokali zlokalizowanych na nieruchomości zamieszkanych, jak i niezamieszkanych. Oznacza to, że obowiązek składania deklaracji dotyczy również PZD - zarządów ROD w zakresie np. świetlic ogrodowych podłączonych do miejskiej lub lokalnej sieci ciepłowniczej, posiadających kotły na paliwa stałe itd. (do 1 MW), jak i poszczególnych działkowców, posiadających altany działkowe wyposażone m.in. w ogrzewanie elektryczne, w kominki, kozy itd. (do 1 MW).
Z KOMUNIKATEM Krajowego Zarządu PZD można zapoznać się --TUTAJ
.

Wycinka drzew na działce

     W obecnym stanie prawnym na terenie rodzinnych ogrodów działkowych przed planowaną wycinką drzew należy wpierw uzyskać zgodę właściwego prezydenta, burmistrza lub wójta.
     Uzyskanie stosownej zgody jest wymagane w przypadku okazów, których obwód na wysokości 5 cm jest większy niż:
  • 80 cm – w odniesieniu do topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w odniesieniu do kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew
  • oraz krzewów, których skupiska zajmują ponad 25 mkw. powierzchni.
  •      Zgoda na wycinkę nie jest wymagana w przypadku drzew owocowych. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2014 poz. 40 z późn. zm.) o pozwolenie na wycinkę w przypadku drzew znajdujących się na terenie działki rodzinnej występuje jej użytkownik, natomiast w przypadku drzew znajdujących się na terenie ogólnym ROD – zarząd ogrodu.     Szczegółowe informacje proceduralne związane ze zgłoszeniem zawarte są na stronie internetowej https://warszawa19115.pl/-/zgloszenie-zamiaru-usuniecia-drzewa
    .

    Zasady budowy szamba na działce w ROD

    Przystępując do budowy szamba na działce należy zapoznać się z zasadami budowy, które obowiązują na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Zasady budowy zbiornika na nieczystości ciekłe regulują przepisy Regulaminu:
    § 41 pkt 7 regulaminu ROD .
    § 43 Regulaminu ROD w brzmieniu:
      1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec.
      2. Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
      3. Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.
    Zagadnienie dotyczące odległości w jakiej zbiornik musi być usytuowany, reguluje § 36 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a odległość urządzeń sanitarnych należy mierzyć od pokryw i wylotów wentylacji szamba. Odległości jakie należy zachować:
  • 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,
  • 2 m od granicy działki sąsiedniej oraz drogi, ulicy lub ciągu pieszego- w tym także alei ogrodowej
  • 15 m od studni (§31 ust. 1 pkt 3)
  • Biorąc od uwagę funkcje jakie spełnia działka rodzinna oraz możliwość korzystania z niej jedynie sezonowo, Okręg uznaje, że budowa zbiornika na nieczystości ciekłe do 10m3 będzie wystarczająca. Ponadto, budowa do pojemności 10m3 wiąże się z niższym kosztem, a przede wszystkim zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3a ustawy Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę, aczkolwiek art. 30 ust. 1 pkt 1 nakłada obowiązek zgłoszenia tego zamiaru do starostwa, bądź urzędu miasta (w powiatach grodzkich).
         Zgłoszenia dokonuje się na obowiązujących drukach, które można pobrać bezpośrednio w urzędzie, bądź na ich stronie internetowej. Mimo dokonania zgłoszenia i uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy, zgodnie z § 43 regulaminu ROD o zamiarze realizacji tego przedsięwzięcia należy powiadomić na piśmie Zarząd ROD, załączając rysunek.
         Zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi, działkowiec zobowiązany jest dostarczyć do właściwego organu:
    1. Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych dla których nie jest wymagane pozwolenie,
    2. Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
    3. Opis o zakresie robót do wykonania,
    4. Rysunek wskazujący lokalizację działki,
    5. Rysunek wskazujący lokalizację zbiornika na nieczystości na działce,
    6. Zaświadczenie Zarządu ROD o posiadanym tytule prawnym do działki w ROD.
         Szczegółowe informacje proceduralne związane ze zgłoszeniem zawarte są na stronie internetowej https://warszawa19115.pl/-/zglaszanie-zamiaru-wykonywania-budowy-lub-robot-budowlanych-niewymagajacych-pozwolenia-na-budowę

    Naprawa dróg w ogrodzie

    Szanowni działkowcy,
    Zwracamy się tutaj w szczególności do działkowców, których działki położone są w sektorze VII i VIII z wjazdem od ul. Statkowskiego.
         Na przełomie roku dostarczony został tłuczeń drogowy i zmagazynowany na placu parkingowym XI alei z przeznaczeniem na naprawę drogi. Wspólnym działaniem wielu kierowców stan drogi ogrodowej prowadzącej na parking uległ pogorszeniu na tyle, że ponownie trzeba rozkładać w koleiny przygotowany tłuczeń.
    Wszyscy jako wspólnota ogrodowa jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o istniejącą infrastrukturę, z której wszyscy korzystamy i tylko wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie zapewnić jej dalsze funkcjonowanie w należytym stanie.
    Macie więc Państwo do swojej dyspozycji materiał, którym - na miarę swoich możliwości - można a nawet należy we własnym zakresie rozkładać w utworzone koleiny mając na uwadze rozpoczynający się sezon ogrodowy od 1.04.2022r.

    ---->
    .

    Wjazd na teren ogrodu

    Zasadą obowiązującą w ogrodach PZD, co do zasady, jest zakaz wjazdu pojazdami mechanicznymi. Dopuszczone są jednak wyjątki od tej reguły, o ile wyrazi na to zgodę Walne Zebranie.
    W naszym ogrodzie Walne Zebranie zadecydowało o dopuszczeniu wjazdu samochodami i przyjęło regulamin precyzujący szczegółowe zasady.

    Pamiętajmy:
    • Korzystamy z tego przywileju w sposób jak najmniej uciążliwy dla innych!
    • Ograniczamy liczbę przejazdów do minimum. Pozwólmy wypocząć tym, którzy mają działki przy głównych alejach
    • Dojeżdżamy do własnej działki najkrótszą drogą
    • Parkujemy wyłącznie w miejscach wyznaczonych (parkingi) - tylko jeden pojazd na działkę LUB na własnej działce
    • Nie parkujemy w alejach. Dopuszcza się jedynie zatrzymanie pojazdu w alei przy własnej działce na czas załadunku / rozładunku
    • Nie przejeżdżamy w przypadku, kiedy warunki stwarzają ryzyko powstania kolein (często po opadach deszczu). Za usunięcie powstałych uszkodzeń odpowiada Działkowiec
    Wjazd możliwy jest przez bramy z systemem automatycznego otwierania przy pomocy pilotów. Pilota może otrzymać uprawniony Działkowiec wysyłając e-mail na adres piloty@rodaugustowka1.pl. W wiadomości należy napisać:
    • nr działki, którego dotyczy wniosek
    • kto będzie korzystać - uzasadnienie
    • nr rejestracyjny pojazdu
    • można wskazać bramę, której dotyczy wniosek, natomiast obowiązuje zasada najkrótszej drogi dojazdu
    Po weryfikacji wniosku zostaniecie Państwo poproszeni o wniesienie przelewem opłaty za pilota w wysokości 65 zł. Następnie po uzyskaniu potwierdzenia można umówić się na odbiór pilota (najlepiej podczas dyżuru Zarządu).

    Dla danej działki możliwe jest wydanie maksymalnie dwóch pilotów, przy odpowiednim uzasadnieniu (rodzina, osoba bliska stale korzystająca z działki)

    Regulamin dla kierowców
    .

    Obowiązki porządkowe działkowca

    §67 regulaminu ROD
    Działkowiec obowiązany jest:
    1. dbać o estetyczny wygląd działki i ROD,
    2. nie zakłócać spokoju sąsiadom, zwłaszcza poprzez korzystanie z urządzeń ponad przeciętną miarę,
    3. utrzymywać w czystości i estetycznym stanie drogi, aleje oraz rowy melioracyjne:
    4. a) na połowie ich szerokości, gdy do nich przylegają działki po obu stronach,
      b) na całej ich szerokości, gdy do nich przylegają działki z jednej strony

    W szczególności należy pamiętać o koszeniu alei przylegającej do naszej działki, nie dopuszczać do przerastania drzew i krzewów poza ogrodzenie oraz nie dokonywać żadnych nasadzeń na alejach ogrodowych przy swoich ogrodzeniach.
    .

    Wgląd do dokumentów ROD

    Wgląd członków PZD do dokumentów dotyczących działalności ROD regulują przepisy ustawy o ROD oraz Statutu PZD. Zapisy te nie dotyczą działkowców, którzy nie są członkami PZD a zatem uprawnienia przypisane członkom PZD nie dotyczą tych osób.
    Zgodnie z § 60 ust 2 Statutu PZD (tylko) członek PZD ma prawo wglądu do dokumentów sprawozdawczych, które Zarząd ROD wykłada do wglądu na co najmniej 7 dni przed walnym zebraniem. Dokumentami tymi są:
  • sprawozdanie z działalności zarządu ROD za rok ubiegły,
  • sprawozdanie finansowe zarządu ROD za rok ubiegły,
  • sprawozdanie komisji rewizyjnej ROD za rok ubiegły
  • a także projekt planu pracy na rok bieżący oraz projekt preliminarza finansowego również na rok bieżący.
  • Dodatkowo do wglądu przedstawiane są dokumenty związane z planowanymi inwestycjami w ROD (tj. wniosek zarządu ROD na WZ, informacja o zakresie i terminie planowanych prac, sposób realizacji i finansowania zadania, a także wstępny kosztorys inwestycji).
    Wyłożeniu nie podlegają dokumenty źródłowe jak np. umowy, faktury, rachunki, korespondencja). W celu umożliwienia badania dokumentów źródłowych spośród członków PZD z danego ROD wybierany jest statutowy organ (§ 89 oraz § 91 ust 1 Statutu PZD) jakim jest Komisja Rewizyjna ROD, która reprezentuje pozostałych członków i w ich imieniu przeprowadza kontrolę i ocenę działalności ROD również pod względem finansowym.
    Ponadto, zgodnie z art. 33 ust 3 i 4 ustawy o ROD, zarząd ROD w terminie do dnia 1 lipca przedstawia informację finansową dotyczącą prowadzenia ROD za ubiegły rok. Informacja zawierająca zestawienie wydatków i wpływów udostępniana jest w taki sposób, aby każdy działkowiec mógł się z nią zapoznać, w szczególności może być wywieszona na tablicach informacyjnych ROD. A zatem informacja finansowa jest dokumentem do którego wgląd mają również działkowcy nie będący członkami PZD.
    Dodatkowo, każdy członek PZD, na zasadzie art. 14 ust 1 pkt 9 Statutu PZD ma wgląd w dokumentację dotyczącą jego członkostwa.
    ..........................................................Joanna Jędrzejewska - www.pzd.pl
    .

    Prawo do działki w ROD NIE podlega dziedziczeniu

        .....
    W art. 38 ustawy o ROD zostały określone szczególne zasady związane z nabyciem prawa do działki w ROD po śmierci działkowca. Zgodnie z nim:  w razie śmierci jednego z małżonków prawo do działki, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi.  jeżeli małżonek nie posiadał prawa do działki, może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa, pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki.  jeżeli małżonek zmarłego nie złoży ww. oświadczenia lub złoży je po terminie jego roszczenie o ustanowienie prawa do działki po zmarłym wygasa i zacznie przysługiwać innym osobom bliskim określonym w ustawie o ROD, które będą miały 9 miesięcy od dnia śmierci działkowca na złożenie wniosku o ustanowienie prawa do działki po zmarłym.  w razie śmierci działkowca niepozostającego w związku małżeńskim, roszczenie o ustanowienie prawa przysługuje osobom bliskim, które będą miały 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca na złożenie wniosku o ustanowienie prawa do działki po zmarłym. Jeżeli wpłynie w tym terminie więcej niż 1 wniosek, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd. Wzory ww. dokumentów znajdują się na stronie www.pzd.pl. (w zakładce PRAWO – WZORY DOKUMENTÓW). Ww. przepisy mają charakter szczególny wobec przepisów kodeksu cywilnego dotyczących dziedziczenia. Oznacza to, że zapisanie prawa do działki po śmierci w testamencie będzie bezskuteczne i nie wywoła skutków prawnych. To samo dotyczy dziedziczenia ustawowego. Wobec czego należy uznać, że odziedziczyć można wyłączenie roszczenie o zapłatę równowartości majątku znajdującego się na działce, który stanowił własność działkowca. Aby uzyskać prawo do działki w ROD wraz z własnością nasadzeń, naniesień i urządzeń po śmierci działkowca, konieczne jest złożenie ww. oświadczenia przez małżonka zmarłego działkowca albo podpisanie umowy dzierżawy działkowej (w przypadku pozostałych osób, w tym osób bliskich).                            
    r.pr. Monika Pilzak


    .

    Zakaz zamieszkiwania i wynajmu działki w ROD

    Zakaz zamieszkiwania i wynajmu działki w ROD Zbliża się okres jesienny. W tym czasie zwiększa się niestety negatywne zjawisko zamieszkiwania na działkach, co powoduje liczne niedogodności dla działkowców i funkcjonalności całego ogrodu. Stąd ustawa o ROD bezwzględnie zakazuje zamieszkiwania na terenach działek rodzinnych (art. 12 ustawy o ROD). Takie zachowanie stanowi bowiem rażące naruszenie funkcji i przeznaczenia ogrodów działkowych, które nie są osiedlami, ale miejscami wypoczynku. Działki nie są również wyposażone w podstawową infrastrukturę techniczno-sanitarną pozwalającą zaspokajać podstawowe potrzeby życiowe. Zamieszkiwanie w altanie – szczególnie w okresie zimowym - może więc stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia. Dlatego takie wykorzystywanie działki jest niedopuszczalne i powinno skutkować pozbawieniem prawa do działki i ewentualną eksmisją. Taka sankcja grozi również działkowcowi, który wprawdzie osobiście nie zamieszkuje, ale udostępnia (wynajmuje) swoją działkę osobie, która w taki sposób ją wykorzystuje. Z art. 36 ust. 2 ustawy o ROD wynika bowiem, że oddanie działki lub części działki osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania stanowi bezwzględną przyczynę wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej. Działka nie może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej lub zarobkowej. Dlatego nie jest możliwe jakiekolwiek czasowe „odstąpienia” działki. Taka umowa nie tylko byłaby nieważna z mocy prawa jako sprzeczna z ustawą o ROD, ale jej zawarcie stanowiłoby także podstawę do pozbawienia prawa do działki.                            
    r.pr. T. Terlecki
    .

    Jednolite zasady segregacji śmieci

    Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, do 1 lipca 2022 r. we wszystkich gminach oraz miastach muszą zostać uchwalone i wejść w życie przepisy miejscowe ujednolicające zasady segregacji śmieci. Oznacza, to że już niedługo tj. od 1 lipca b.r. liczba i rodzaje pojemników na poszczególne frakcje odpadów powinny być wszędzie takie same. Na terenie nieruchomości zamieszkanych oraz niezamieszkanych, w tym ROD powinny znajdować się pojemniki/worki na następujące frakcje odpadów:
    1. koloru NIEBIESKIEGO oznaczonego napisem "Papier”, gdzie można wrzucać odpady z tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury.
    2. koloru ZIELONEGO oznaczonego napisem "Szkło", gdzie wrzucać odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła. Jeżeli szkło zbiera się w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, szkło bezbarwne zbiera się w pojemnikach lub workach koloru białego, oznaczonych napisem "Szkło bezbarwne", a szkło kolorowe - w pojemnikach lub workach koloru zielonego, oznaczonych napisem "Szkło kolorowe".
    3. koloru ŻÓŁTEGO oznaczonego napisem "Metale i tworzywa sztuczne", gdzie można wrzucać odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
    4. koloru BRĄZOWEGO oznaczonego napisem "Bio" można wrzucać bioodpady.
    5. Jednocześnie zwracamy uwagę, że odpady zielone należy wrzucać do kompostownika, w który zgodnie z regulaminem ROD musi być wyposażona każda działka w ROD.
    6. koloru np. CZARNEGO, gdzie można wrzucać pozostałe resztkowe odpady komunalne.

    7. Odpady niebezpieczne oraz odpady wielkogabarytowe należy oddawać w specjalnie wyznaczonych punktach. Natomiast wywóz odpadów budowalnych każdy działkowiec powinien zapewnić we własnym zakresie i na własny koszt. Każdy działkowiec jest zobowiązany do właściwego segregowania odpadów komunalnych na terenie ROD. Brak segregacji śmieci wiąże się bowiem dla ROD z określonymi sankcjami np. koniecznością zapłaty zwielokrotnionej opłaty za wywóz śmieci (do czterokrotności) albo kary grzywny. W przypadku ponoszenia przez ROD wyższych opłat związanych z brakiem segregacji odpadów przez działkowca, zarząd ROD ma prawo dochodzić od niego naprawienia szkody poprzez zapłatę stosownej kwoty.
                                  r.pr. Monika Pilzak
    .
    .